Çevrenizde bu soruyu yönelteceğiniz bir çok kişiden alacağınız cevap muhtemelen “Hayır”dır. Duyacağınız cevap ise “Ajans açacaksan İstanbul’da aç.”tır. İstanbul bugünün nüfusu ile 16 milyona yakın resmi nüfusa sahiptir. Aşağı yukarı Türkiye’nin nüfusunun beşte birine denk gelen bir sayıdır bu. Bu da demek oluyor ki müşteri kitlesi ve çalışan ihtiyacı ile doğru orantılı olarak, global markaların bir çoğunun fabrika ve genel müdürlükleri İstanbul’da bulunmakta. Bu firmalar da doğal olarak reklam ve prodüksiyon çalışmalarını ellerinin altında bulunan ajanslara yaptırmaktalar. Bu yüzdendir ki Türkiye’de bilinen bir çok büyük ve köklü ajans İstanbul’da yer almaktadır. Ancak teknolojinin ilerlemesi ile birlikte artık elinizden ziyade fikirleriniz de daha uzaklara rahatlıkla erişebilmektedir.

Bursa Reklam Ajansı

Yüksek Kare Film, Bursa’da bulunan bir reklam ajansı ve prodüksiyon firmasıdır. Bursa’nın nüfusu ise güncel ve resmi rakamlar ile 3 milyon civarlarındadır. Özellikle tekstil üretimi ve işlemesi ile ünlü bu şehirde tam 13 adet sanayi bölgesi bulunmaktadır. Ayrıca Bursa; İstanbul, Kocaeli, Yalova, İzmir, Bilecik, Eskişehir ve Balıkesir şehirlerinin kesişim noktasında olması sebebi ile kilit bir lokasyona sahiptir. Bursa-İstanbul 1 saat, Bursa-İzmir 2 buçuk saattir. Ulaşımın bu denli kolaylaşması ve şehirlerin git gide birbirine yaklaşması zaman ve mekan ölçütlerini değiştirmiştir. Yani Bursa’da hizmet veren bir reklam ajansı, diğer sanayi şehirlerinin de iletişim alanı içerisinde yer almaktadır.

Bursa Prodüksiyon Ajansı

Belirttiğimiz gibi Bursa, 13 adet organize sanayi bölgesini il sınırları içerisinde barındıyor. Firmaların arasındaki rekabet ise reklam ajanslarına ihtiyacı arttırmaktadır. Tanıtım filmi, reklam filmi, havadan çekim, Youtube çekimleri, kurumsal fotoğraf çekimi, ürün çekimi, sosyal medya yönetimi, grafik tasarım çalışmaları ve web tasarım gibi hizmetleri Yüksek Kare Film’de yaptırabilirsiniz. Ayrıca yeni nesil reklam ajansı algısı ile lokasyon gibi konular ikinci plana atılmış, yaratıcılık ve profesyonel ekip kavramı temel etken olmuştur. Tam Hizmet Reklam Ajansımız; sadece Bursa’da değil, reklama ihtiyaç duyulan her yerde profesyonel video ve fotoğraf ekibi ile hizmet vermektedir. 2014 yılından bu yana edindiğimiz tecrübe ve tamamladığımız 200’ü aşkın prodüksiyon projesi ile markaların Bursa’da en çok tercih ettiği tam hizmet reklam ajanslarından biriyiz.

Doğru Ajans Seçimi

En sık yapılan yanlış, bir tanıdık ile çalışmaktır. Tanıdığınız kurumsal bir reklam ajansı veya profesyonel bir tasarımcı ise bu olması gerekendir, fakat sırf tanıdığınız olduğu için markanızı amatör ellere teslim etmek yapılabilecek ilk yanlıştır. Öncelikle markanızın ruhuna uygun ve sizin ritminizi yansıtan tam hizmet reklam ajansı ile çalışmalısınız. Hemen hemen her reklam ajansının showreeli bulunmaktadır. Bu örnek çalışmalar arasında kıyaslama yaparak etkin ve profesyonel reklam ajansınıza ulaşabilirsiniz. Unutmayın ki her reklam ajansı maalesef kaliteyi ön planda tutamamaktadır. Yüksek Kare Film, müşterilerine “yaratıcı, genç ve dinamik” bir ekip ile yaratıcı işler vaad eder. Reklam ajansınız veya prodüksiyon firmanız sizin çözüm ortağınız/partnerinizdir. Doğru tercihler sizi her zaman ileriye götürecektir.

Benim de Bir Payım Olsun Düşüncesi

Bu düşünce genelde reklam ajansı ile partnerlik sürecinden sonra başlar. Reklam ajansınız sizin markanız için stratejiler belirleyecek, hedef kitlenize ulaşmak adına projeler oluşturacaktır. Ajans bünyesinde çalışan grafik tasarımcı, web tasarımcı, metin yazarı, videographer, fotoğrafçı ve sosyal medya yöneticisi bu projeleri hayata geçirmek için uğraş veren profesyonellerdir. Her birinin de uzmanlığı farklıdır. Ancak proje süreçlerinde müşteri firmanın müdahalesi çoğu kez işin seyrini değiştirmektedir. Bu durum da çalışmayı yürüten personelin performansını ve motivasyonunu düşürmektedir. İş tesliminde ortaya ajans personelinin değil müşteri firmanın istediği çalışma çıkabilmektedir. Bir çok ajansın en çok yakındığı husus budur aslında. Bundan dolayıdır ki çoğu kez reklam ajansı utancından yapılan çalışmayı referanslarına bile ekleyememektedir. Bizim tavsiyemiz her işi, alanının uzmanının yapmasıdır. Emin olun bu şekilde çok daha başarılı sonuçlar ortaya çıkacaktır. Siz arkanıza yaslanın, doğru seçilmiş bir reklam ajansı sizin firmanızı kendi markası olarak görecektir.

Şu Açıdan Çekmiş Miydik?

Reklam ve tanıtım filmi çekimlerimizde en sık karşılaştığımız sorulardan biridir. Hatta bu soruyu genellikle, yetkili kişisinin çekimler için görevlendirdiği daha yetkisiz personeli sorar. “Buradan da çekelim, oradan çekmeyelim, bu görüntü biraz karanlık mı?, montajda bunları siliyorlar siz de silersiniz, arkası çok mu bulanık?...” gibi uzar gider bu sorular. Bir önceki paragrafta belirttiğim gibi bu tarz diyaloglar, oldukça teferruatı olan video çekimlerini zorlaştırırken dikkati de dağıtmaktadır.

Sosyal Medya Yanlışları

Sosyal medya yönetimi, aylık veya dönemsel planlamalar ile ilermektedir. Hedef kitle belirleme, tasarım tarzı, videolar, fotoğraflar, metinler, paylaşım periyotları vs. Sosyal medya yönetmek zordur, takip gerektirir. Sürekli tüm sosyal medya platformlarının analizleri yapılmalıdır. Sosyal medya yönetimi yapan bir reklam ajansı, bot takipçi ile hesaplarında büyüme sağlıyor ve sadece görsel paylaşımı yapıyorsa bu ajans için profesyonel demek oldukça güçtür. Sosyal medya yönetimini yaptıran firmanın geri dönüş beklentileri periyotlar halinde olmalıdır. Bu beklentiler satış artışı veya prestij artışı şeklinde olabilir. Ancak sosyal medya yönetimine başlanıldığı gün satışların artmasını beklemek yanlış olacaktır. Bir diğer yanlış ise yönetimini verdiğiniz sosyal medya hesaplarına müdahale etmektir. Profesyonellikle grafik tasarımcılar tarafından yönetilen bir profilde kendi insiyatifinizle paylaşım yaparsanız bu profesyonelliğe büyük zarar vermiş olacaksınız. Tasarım ve strateji bütünlüğü bakımından tüm sorumluluğun reklam ajansında olması en sağlıklısıdır.

image