Marka yönetimi, strateji oluşturma, hedef kitle belirleme, kurumsal kimlik tasarımı, grafik tasarım, video prodüksiyon, kurumsal fotoğraf, sosyal medya yönetimi ve web tasarımı gibi uzmanlık gerektiren dalların her biri birer sektör olarak yerini almıştır. Her işletmenin hiç şüphesiz bu ekiplere ihtiyacı vardır.
Reklam ajansı, bu dalların hepsini tek bir çatı altında toplamaktadır. Müşteriler hem zamandan hem de maliyetten tasarruf ettiler. Kurumsal kimlik tasarımından tutun da sosyal medya yönetimine kadar tüm çalışmalar birbiriyle bağlantılı ve koordineli olmak zorundadır. Geleneksel promosyon ve matbaa ajanslarını bir kenara ayırdığımızda, tam hizmet reklam ajansı adı altındaki bir çok ajans bu koordineyi kendi bünyesinde barındarak, belirli bir strateji doğrultusunda ilerlemektedir. Hatta son yıllarda reklam ajanslarının bir bölümü ekiplerinin çoğunluğunu sosyal medya yöneticisi ve grafik tasarımcılardan oluşturmaktadırlar.
Günümüz reklamcılık ve tanıtım anlayışında kreatif fikirler, viral çalışmalar önem arz etmiştir. Reklam ajanslarının sayısının hızla artması ise rekabeti güçlendirerek her dönem daha farklı projeler ortaya koymayı zorunlu kılmıştır.
Öyle ki tüketim çılgınlığı yaşadığımız bu günlerde hangi ürünün reklamı daha vurucu yapıldıysa o ürüne yönelmekteyiz. Neredeyse televizyon reklamları etkisini yavaş yavaş yitirmeye başladı ve halk kendi yarattığı Youtube / Instagram fenomenlerini karşılarında görmek istedi. Ve bu noktada influencer ajansları doğdu. Artık yüz binlerce lira ayırarak popüler kültür reklamları yerine eline herhangi bir ürün alarak tanıtan fenomenler, doğrudan hedef kitleye ulaştılar. Bakın burası çok önemli “doğrudan hedef kitle”.
Gelecek bizlere neler gösterir bilemeyiz, ancak ön görebiliriz. Sizler de marka yaratırken ön görenlerden olduğunuz ve doğru iş ortaklarıyla hareket ettiğiniz takdirde gelecekteki müşteri potansiyelini yakalayabilirsiniz. Markanızı bize emanet ederek zamandan ve maliyetten tasarruf edebilir; kurumsal bütünlüğünüzün bozulmasının önüne geçebilirsiniz.

image